Přeskočit na obsah

Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes)

←zpět

Popis

Je velký asi jako hrdlička zahradní. Má tmavě hnědé zbarvení s bílými kapkovitými skvrnami po těle. Spodní ocasní krovky a konec ocasu jsou bílé. Samec a samice se navzájem neliší, mladí jedinci jsou světle hnědí a mají bělavé hrdlo. Létá těžkopádně, podobně jako sojka obecná. Je chráněný zákonem jako ohrožený druh.

Ekologie

Hnízdění – hnízdí v březnu až dubnu jednou ročně. Ořešníci kropenatí uzavírají partnerský svazek na celý život a hnízdí ve vlastním teritoriu. Jejich hnízdo je neuspořádaná stavba z volně poskládaných větviček, trávy, lišejníků a mechu, kterou ptáci zpevňují blátem. Hnízdo bývá umístěno ve větvích jehličnatého stromu těsně u kmene ve výšce 5-10 metrů. Samice snáší 3-4 bělavá vejce s řídkými hnědými skvrnami, na kterých sedí sama asi 18 dní a mláďata krmí oba rodiče asi 23-25 dnů.

Ořešník kropenatý obývá většinu pohraničních hor.

Potrava – potravou jsou jim lískové a limbové ořechy, bukvice, semena jehličnanů, bobule, ovoce, hmyz aj. V zimě jsou schopni nalézt své zásoby oříšků až 2 metry hluboko pod sněhem.

Rozšíření v ČR

U nás je rozšířen především v jehličnatých lesích od 450 m.n.m. po horní hranici lesa. Počty hnízdních párů jsou stabilní, v letech 2011 – 2003 u nás hnízdilo 2 500 – 5 000 párů. Stejný počet uvádí i mapování z let 2014 – 2017.

I ve Šluknovském výběžku tento zajímavý pták hnízdí. Setkat se s ním můžete hlavně na podzim, kdy často přilétá do blízkosti lidských obydlí na oříšky.

←zpět