Šluknovský výběžek

←zpět úvod

Když se řekne Šluknovsko nebo Šluknovský výběžek, mnozí si, vzhledem k tomu, co slyší v médiích, představí sociálně vyloučenou oblast, demonstrace, nepřizpůsobivé obyvatelstvo apod. Nebudu teď rozebírat tuto problematiku, jen podotknu, že média často věci velmi zveličují a nafukují. Chtěla bych Vám ukázat tuto oblast z trochu jiného pohledu.

Šluknovský výběžek na severu Čech tvoří moc hezká krajina s pestrou přírodou různého typu. Šluknovsko odděluje od ostatní části naší republiky hřeben Lužických hor se dvěma, řidičům dobře známými, v zimě občas neprůjezdnými sedly „Šebr“ a Líska. Překrásný rozhled poskytují například vrchy: Jedlová, Luž, Vlčí hora, Studenec a další. Vyjít si na některý z těchto vrcholů za správného světla, představuje nádherný zážitek pro každého milovníka výhledů. Na západě krajina výběžku přechází do strží a pískovcových útvarů Českosaského Švýcarska. Na severu Šluknovsko oddělují od Saska kopce: Špičák, Taubenberg, Jitrovník a další. Samotné území Šluknovského výběžku je pestrá krajina kopců, pastvin a lesů a samozřejmě také měst, vesnic a samot a pro fotografování je velmi inspirativní.

Šluknovský výběžek je velmi zajímavý i svojí bohatou faunou. Ve zdejších lesích můžete potkat nejen množství srnčí zvěře, ale i muflony, daňčí a vysokou zvěř. Hnízdí zde řada vzácných ptáků, například jeřáb popelavý, orel mořský a další. Více se můžete dovědět z následujících článků.

KRAJINA ŠLUKNOVSKA (článek)

 

FAUNA ŠLUKNOVSKA (článek)

 

PTÁCI ŠLUKNOVSKA (článek)

 

ZAJÍMAVÉ DRUHY PTÁKŮ ŠLUKNOVSKA    (články)

 

MAPOVÁNÍ PTÁKŮ PRO NOVÝ „ATLAS HNÍZDNÍHO ROZŠÍŘENÍ PTÁKŮ V ČESKÉ REPUBLICE“ 2014-2017  (článek)

 

________________________________________________________________________________________________________

Prostřednictvím svých fotografií Vás zvu na procházku nejsevernější častí naší republiky


 

FAUNA ŠLUKNOVSKA – fotogalerie

V této galerii najdete zástupce každého druhu (savci, ptáci, obojživelníci a plazi, hmyz a další), se kterým se zde můžete setkat a který se mi prozatím podařilo vyfotit v přírodě Šluknovského výběžku. Je zde od každého druhu jen jedna fotka, popřípadě samce, samici a mládě, či barevná variace. Několik málo fotek ptáků (viz popis) bylo pořízeno v jiných částech republiky. Jedná se však o druhy, které na Šluknovsku hnízdí. U hmyzu si nejsem vždy úplně jistá správným určením druhu, uvítám každou připomínku, či opravu.

OTEVŘÍT ALBUM

IMG_3760 (4)

____________________________________________________

 

KRAJINA ŠLUKNOVSKA – fotogalerie

Zde najdete fotky krajiny Šluknovska a blízkého okolí

OTEVŘÍT ALBUM

IMG_3760 (7)

_____________________________________________________

HISTORICKÁ FOTOGRAFIE

OTEVŘÍT ALBUM

IMG_3760 (5)

________________________________________________________

IMG_3760 (3)

←zpět úvod